Čo jesť, keď máte vysoký krvný tlak?
Liečivé účinky potravín
Od začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia sú zverejňované štúdie potvrdzujúce vzťah medzi solením a vysokým krvným tlakom. Niektorí odborníci ale považujú hypertenziu za chorobu vyvolanú nedostatkom vápnika ako nadbytkom sodíka. Je však isté, že nadbytok soli môže už existujúci vysoký krvný tlak ešte zvýšiť a vyvolať následne komplikácie ako mŕtvicu, srdcový infarkt alebo zlyhanie obličiek. Len dlhodobé obmedzenie soli môže priniesť uspokojivé výsledky. U mnohých potravín sa zistilo, že pomáhajú znižovať krvný tlak.
Patrí k nim aj sója a jej produkty, ktoré obsahujú veľké množstvo potrebných látok. Pravidelná konzumácia obilných vločiek pomáha znižovať krvný tlak a tiež priaznivo pôsobí pri niektorých chorobách srdca a po infarkte. Zázračný elixír, ktorý sa odporúča užívať pri vysokom krvnom tlaku, je čerstvá šťava z červenej repy.
Zeler je skutočný poklad, ktorý v mnohých smeroch priaznivo ovplyvňuje ľudský organizmus. Všetci pacienti s vysokým krvným tlakom by mali čo najčastejšie konzumovať zeler, ktorý má silné účinky proti hypertenzii. Uhorka, prípadne uhorková šťava, pri pravidelnom užívaní pomáha znižovať krvný tlak. Cibuľa znižuje vysoký krvný tlak a obsah tuku v krvi, navyše rozpúšťa krvné zrazeniny. Preto je skvelým prostriedkom proti srdcovému infarktu. V Grécku sa vysoký krvný tlak už tisíce rokov úspešne lieči zvýšenou konzumáciou cesnaku. Aj pre nás je cesnak ľahko dostupný. Pravidelné užívanie cesnaku prináša výrazné a často uspokojivé zníženie tlaku. Za rozumnú dávku sa uvádza 1 strúčik na osobu na deň alebo 2-3 týždne po 1-2 strúčikoch cesnaku s týždennou prestávkou.
Ľudom s vysokým krvným tlakom sú odporúčané grapefruity, pretože je v nich veľa draslíka, ktorý pôsobí proti hypertenzii. Pri skladovaní vydržia grapefruity podstatne dlhšie než ostatné citrusové plody a pritom nestrácajú chuťové ani nutričné zložky. Aj jablká si určite zaslúžia viac pozornosti. Znižujú krvný tlak. Vedci prestížnej univerzity v Yale uvádzajú, že k zníženiu krvného tlaku stačí k jablkám čuchať. Vôňa jablká má vraj upokojujúce účinky, čo následne znižuje krvný tlak.
Na čele potravín určených osobám trpiace vysokým krvným tlakom patria banány s veľkým množstvom dôležitého draslíka. Jeden banán obsahuje dostatočné denné množstvo draslíka, potrebné k udržaniu normálneho krvného tlaku a funkcie srdca. Včelí med nie je len chutným sladidlom do čaju, ale aj potravinou s liečivým účinkom. Okrem hodnotných minerálnych látok obsahuje aj enzýmy, napr. Acetylcholín, znižujúci krvný tlak.
Liečivé účinky vitamínov, minerálov a ďalších látok
Niektoré vitamíny môžu pomáhať pacientom s hypertenziou. Predovšetkým sú to vitamín E a vitamín B3. Okrem znižovania krvného tlaku dokážu znižovať aj hladinu cholesterolu. Vápnik, ktorého dôležitosť pre zdravé kosti a zuby je všeobecne známa dosahuje rovnakej slávy ako látka znižujúca krvný tlak. Z niektorých štúdií vyplýva, že ak sa v mladšom veku konzumuje dostatok potravín s obsahom vápnika, môže byť spoločne s ďalšími vhodnými zdravotnými návykmi účinnou zbraňou proti vysokému tlaku v neskoršom veku. Dostatočný príjem vápnika chráni pred vznikom hypertenzie a pred bolesťami chrbtice. Rastlinné zdroje (mak, sója, listová zelenina, mrkva, petržlen, sušené figy, mandle) majú väčší obsah vápnika ako mlieko.
Draslík je tiež silný ochranca pred vysokým tlakom. Rad štúdií zhodne preukazuje, že ľudia, ktorých potrava obsahuje veľa draslíka, majú nižší krvný tlak než tí, ktorí ho v potrave majú málo. Ak zvýšite množstvo draslíka v strave, môžete znížiť množstvo liekov potrebných na zníženie vysokého krvného tlaku. Draslík pôsobí priamo na cievy a rozťahuje ich, čím znižuje krvný tlak. Minerál horčík sa taktiež účinne spolupodieľa na znižovaní krvného tlaku. Tento prvok, nevyhnutný ako prostriedok proti starnutiu, je obsiahnutý v mnohých potravinách. Majte teda na pamäti, že proti vysokému tlaku musíte jesť potraviny so zvýšeným obsahom horčíka. Liečivo rutín s ostatnými bioflavonoidmi sa odporúča pri vysokom krvnom tlaku a ateroskleróze. Veľké množstvo rutínu nám dodá pohánka. Účinný efekt tejto látky sa zvyšuje vitamínom C, preto je vhodné k pohánke konzumovať surovú zeleninu.
Babičkina pohánková kaša
200g pohánky, 300 ml mlieka alebo 150ml mlieka a 150ml vody, štipka soli, trochu masla, cukor, mletá škorica
Pohánku vsypeme do osoleného vriaceho mlieka alebo mlieka s vodou, dobre zamiešame, odstavíme z ohňa a necháme dôjsť pod perinou. Varením sa totiž množstvo najcennejších látok – rutinu a vitamínov znižuje. Porcie kaše pokvapkáme rozohriatym maslom a posypeme škoricou a cukrom. Inokedy môžeme do pohánky vmiešať osmaženú cibuľku, podusené huby alebo bryndzu.
Rady na záver
Úprava stravy!
Obmedzenie konzumácie tukov, najmä živočíšnych, by malo mať vplyv na zníženie vysokého tlaku. Vyhýbajte sa tiež príliš sladkým pokrmom, zákuskom a sladeným nápojom.
Pozor na kofeín a alkohol!
Obmedzte pitie kávy, všetkých kofeínových nápojov a alkoholu, pretože mnohé štúdie potvrdzujú, že majú vplyv na zvýšenie krvného tlaku.
Ak máte nadváhu, chudnite!
Ak máte nadváhu, neexistuje účinnejší cesta, ako znížiť krvný tlak. Nezabúdajte na pohyb! Cvičenie i relaxačné techniky sú overené spôsoby, ako znížiť riziká všetkých cievnych a srdcových ochorení.